Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Jak poinformował Tadżycki Bank Centralny, Przetwórnia Metali  Nieżelaznych w Yekaterinburgu wystosowała ofertę o współpracy z Narodowym Bankiem Tadżykistanu (NBT).  Rosyjska firma jest zainteresowana współpracą w  zakresie rafinacji złota i produkcji złotych i srebrnych monet. "Nasz bank zainteresował się ich propozycją i jeżeli ich warunki będą zadowalające, będziemy z nimi współpracować," podaje komunikat prasowy Banku Centralnego.


Tadżykistan w chwili obecnej współpracuje przy rafinacji metali szlachetnych oraz produkcji monet z wieloma zagranicznymi firmami. Jednakże już w przyszłym roku, w Tadżykistanie ma powstać duża rafineria metali nieżelaznych, która przejmie część zagranicznych zleceń.


Jak na razie, jedynie w prowincji Sughd znajduje się przedsiębiorstwo, Vostokredmet które jest zaangażowane w rafinacji metali szlachetnych, produkowane są tam 100 - i 200-gramowe sztabki złota. Poza tym, już na początku przyszłego roku tadżycko-chińska spółka, Zeravshan (ZGC), zajmująca się wydobyciem złota również planuje utworzyć własne obiekty przystosowane do przetopu kruszcu.

źródło: asiaplus