Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon w dniu 9 marca spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu, Alim Akbar Salehim. W trakcie spotkania poruszano spawy obecnych oraz przyszłych stosunków pomiędzy krajami. Głównymi tematami była współpraca  energetyczna oraz transport. 

Rozmawiano również o współpracy w sferze politycznej, gospodarczej, naukowej, technicznej i kulturalnej. Na spotkaniu podkreślone zostało, że po zakończeniu budowy Sanguda-2 HPP ma rozpocząć się budowa elektrowni wodnej Aini na rzece Zerafshan. Zapora ma znajdować się po Irańskiej stronie, a cała inwestycja jak mówią obie strony ma być kolejnym krokiem do wzmocnienia i rozwijania wzajemnych rela

Zaznaczono, że obecnie w Tadżykistanie swoją działalność prowadzi 150 Irańskich przedsiębiorstw. Wartość obrotu towarami pomiędzy Iranem a Tadżykistanem osiągnęła 204 mln USAD, czyli 102% więcej, aniżeli w roku poprzednim.

Państwa zachęcone takim rozwojem sytuacji podkreśliły, że wykorzystując istniejące możliwości, handel, współpraca ekonomiczna i inwestycje w Iranie i w Tadżykistanie w przeciągu najbliższych lat muszą być kilkukrotnie większe niż obecnie.

Wymiana poglądów dotyczyła również spraw regionalnych m.in. praca nad przywróceniem spokojnego życia w Afganistanie. Dużo uwagi poświęcono Międzynarodowemu Dniu Navruz oraz Piątej Regionalnej Konferencji ds. Współpracy Ekonomicznej w Afganistanie.