Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan planuje wydobycie złota na poziomie 2500 kilogramów w tym rokuSpadek cen złota na międzynarodowych rynkach miał wpływ na spółki górnicze wydobywające złoto w Tadżykistanie. "Nie możemy osiągnąć zysku netto, ponieważ międzynarodowa cena za gram złota spadła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z 55 USD na 39 USD," oznajmił w wywiadzie dla Asia-Plus Sohibnazar Pirov, zastępca dyrektora Tadżycko-Kanadyjskiej spółki górniczej  Aprelevka.

Według niego, wzrost cen jednej uncji złota z 1,281 USD na 1,800 USD spowoduje opłacalność produkcji złota. "Międzynarodowe ceny złota wykazały tendencję do wahania w ostatnich latach, lecz prognozy wskazują na znaczny wzrost cen w najbliższym czasie" powiedział Pirov. "Gdybyśmy mieli wsparcie od naszego kanadyjskiego inwestora, być może nie bylibyśmy w obliczu takich trudności," dodał  zastępca dyrektora.

Tadżycko-Kanadyjska spółka górnicza Aprelevka powstała w prowincji Sughd w 1995 roku. Firma zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem rud w Aprelevka, Kyzyl-Cheku, Burgunda, Ekiljon i w innych małych złożach w północnym Tadżykistanie. Tadżykistan jest właścicielem 51 procent udziałów, a kanadyjska strona posiada 49% udziałów własnościowych w akcyjach firmy Aprelevka.

Tadżykistan planuje wyprodukować około 2500 kilogramów złota w tym roku. W zeszłym roku udało się wyprodukować 2,4009 kg złota, co dało o 160,80 kg więcej niż w 2011 roku.

Tadżykistan ma jak dotąd 28 eksploatowanych złóż zawierających szacunkowo 429,3 ton złota. Największa ilość złota została wyprodukowana w Tadżykistanie w latach 1998. Było to 3000 kg. Większość złota pochodzi z kopalni Jilau obsługiwanej przez Tadżycko-Chińską spółke wydobywcza, Zeravshan.

Obecnie na terenie Tadżykistanu działają trzy firmy wydobywcznie: Tilloi Tojik, Tadżycko-Chińska spółka wydobywcza Zeravshan oraz Tadżycko-Kanadyjska spółka wydobywcza Aprelevka.

Źródło: Asia Plus