Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan chce sprzedawać wodę z jeziora SarezTadżyccy urzędnicy mają zamiar wykorzystania niebezpiecznej sytuacji w kraju i przekształcenie jej w korzyści dla narodu, powiedział na konferencji prasowej  Talbak Salimov, szef Komitetu Ochrony Środowiska rządu Tadżykistanu. Cała idea polega na obniżeniu poziomu wody w jeziorze Sarez poprzez sprzedawanie zasobów słodkiej wody do  krajów które cierpią na jej niedobór. Salimov powiedział, że jeżeli jakikolwiek kraj wyrazi chęć zakupu wody z jeziora Sarez, to wniosek ten z całą pewnością zostanie zaakceptowany, gdyż sprawą priorytetową jest rozwiązanie problemu jeziora jak najszybciej.

Nie wiadomo kiedy może dojść do tragedii, może ona nastąpić dzisiaj, jutro, za rok lub nawet za 100 lat- powiedział szef Komitetu Ochrony Środowiska.

Według Salimova, pompowanie wody z jeziora Sarez nie będzie miało wpływu na sytuację ekologiczną w regionie, ponieważ Tadżykistan ma wystarczająco dużo zasobów słodkiej wody.

Jezioro Sarez powstało w 1911 roku, w granicach osuwisk powstałych w wyniku trzęsienie ziemi. Naukowcy obawiają się, wschodnia tama jeziora utworzona przez osuniętą ziemię może pęknąć, uwalniając wody z długiego na 75 kilometrów jeziora na obszary zamieszkałe przez ludzi a ostatecznie zalewając Amu-darii. Następstwa takiego toku zdarzeń mogą okazać się katastrofalne nie tylko dla Tadżykistanu, ale także dla Uzbekistanu, Afganistanu i Turkmenistanu. Szacuje się, że w przypadku wylania się jeziora ucierpi około 6000000 osób mieszkających w okolicy.

źródło: asia plus