Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rządzące parie Tadżykistanu i Azerbejdżanu omawiają kwestie współpracyAhmadrafiq Homidov, szef ds. Współpracy Międzynarodowej, rządzącej w Tadżykistanie Ludowej Partii Demokratycznej (PDP) spotkał się wczoraj z Ambasadorem Azerbejdżanu w Tadżykistanie Abbasalim Hasanovem- poinformował portal Asia Plus. Według komunikatu prasowego wydanego w tej sprawie, panowie prowadzili rozmowy w sprawie realizacji umowy, która została podpisana między PDP i Azerską partią rządzącą Yeni Azərbaycan (Nowy Azerbejdżan).

 


"Homidov i Hasanov, szczególną uwagę zwrócili również na wymianę poglądów dotyczącą usprawnienia działań obu partii w trakcie nadchodzących wyborów prezydenckich, które odbędą się w obu krajach podczas jesieni tego roku," powiedział Mirsaidov- rzecznik PDP.
W Azerbejdżanie, wybory prezydenckie odbędą się w dniu 16 października 2013 roku. W Tadżykistanie, wybory prezydenckie odbędą się w listopadzie, ale dokładna data wyborów nie została jesz-cze ustalona.

Założona w 1993 roku, Demokratyczna Partia Ludowa to największa partia polityczna w Tadżykistanie, do której należy blisko 230.000 zarejestrowanych członków. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku na partię zagłosowało 74% osób uprawnionych do głosowania. To zagwarantowało partii 52 mandaty na 63 miejsca w parlamencie. Obecnie zasiada tam 44 posłów tej partii. Do tej partii należy również obecny prezydent Tadżykistanu, Emomali Rahmon.

Nowy Azerbejdżan (azer. Yeni Azərbaycan Partiyası, YAP) – azerskie największe działające ugrupowanie polityczne założone w 1992 roku przez ówczesnego prezydenta Heydəra Əliyeva. Obecnie na jego czele stoi jego syn, również prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev. Zajmuje 72 na 125 miejsc w Parlamencie Azerbejdżanu.. Obecnie Nowy Azerbejdżan posiada 518.000 zarejestrowanych członków

źródło: asia plus, wikipedia