Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Młodzieżowa Orkiestra Azji Środkowej zagra dwa koncerty w DuszanbeW ramach unijnego programu "Inwestowanie w ludzi", CESVI we współpracy z przedstawicielstwem UE w Republice Tadżykistanu i Ministerstwem Kultury Republiki Tadżykistanu zorganizowane zostaną dwa bezpłatne koncerty w Duszanbe na których zagra Młodzieżowa Orkiestra Azji Środkowej (MOAŚ). MOAŚ powstała w ramach finansowanego przez UE projektu "Wzmocnienie kultury muzycznej w Azji Środkowej", realizowanego przez CESVI.

Pierwszy koncert odbędzie się 27 lipca o godzinie 18.00 w Filharmonii Duszanbe zaś drugi koncert odbędzie się 28 lipca o godzinie 19.00 w Duszanbe Serena Hotel. Orkiestra zagra koncerty w Duszanbe po tournee w Azji Środkowej w którym odwiedzi główne miasta Kazachstanu i Kirgistanu. Po koncercie w Tadżykistanie, Orkiestra będzie miała 12 dniową europejską trasę po Włoszech i Belgii.

Młodzieżowa Orkiestra Azji Środkowej składa się z 54 muzyków wybranych z najlepszych szkół muzycznych w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie w celu promowania wymiany muzycznych doświadczeń i integracji kulturowej w Azji Środkowej z możliwością tworzenia miejsc pracy, w szczególności dla najbardziej wrażliwych grup społecznych i osób niepełnosprawnych. Dyrygentem jest Maestro Gerardo Colella, włoski kompozytor i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem jako dyrygent w Europie i Azji Środkowej.

CESVI (Współpraca Gospodarcza i Rozwój), niezależna włoska fundacja założona w 1985 roku, pracująca dla globalnej solidarności i współpracy między krajami, a obecnie w Azji Środkowej od 2001 roku, realizuje ten projekt, który ma na celu przyczynić się do rozwoju i promocji tradycji i klasycznej muzyki w Tadżykistanie, Kirgistanie, Kazachstanie i Europie poprzez wzmocnienie współpracy regionalnej, integracji i tworzeniu sieci relacji.

Działania w ramach projektu są realizowane w partnerstwie ze Szkołą Sztuki dla dzieci "M. Aminzoda" w Tadżykistanie, Republikańską półprofesionalną szkołą muzyczną" M. Abraev" w Kirgistanie i instytucją państwową "Complex Musical College - Szkoła Muzyczna dla utalentowanych dzieci" w Pawłodarze w Kazachstanie, a także we współpracy z Ministerstwem Kultury i Edukacji z trzech wymienionych krajów.

Unia Europejska zobowiązała się do podzielenia się swoimi dokonaniami i wartości z krajami i narodami z poza jej granic. W tym celu UE jest aktywna w Tadżykistanie od 1992 roku i zapewnia około 25 mln euro rocznie na rozwój.

Źródło: Asia Plus