Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan zaprzestaje latania na Chińskich MA-60Tadżykistan czasowo zawiesił funkcjonowanie wyprodukowanych w Chinach samolotów MA-60 po ostatnim wypadku na lotnisku w Duszanbe, gdy MA-60 należący do krajowego przewoźnika lotniczego  Tajik Air nagle "runął na Ziemię," powiedział Alisher Rustamov, szef wydziału lotnictwa cywilnego Ministerstwa Transportu na konferencji prasowej w Duszanbe, 29 lipca.

"Jest to konstrukcyjny błąd samolotu. Obecnie trwa oczekiwanie na chińskich specjalistów, którzy przybędą do Duszanbe w celu ustalenia przyczyny wypadku," powiedział Rustamov. "I dopiero po otrzymaniu raportu nastąpi decyzja odnośnie dalszych losów samolotów."

Te samoloty nie posiadają certyfikatu na latanie w liniach lotniczych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Tadżykistan jest pierwszym przewoźnikiem lotniczym na obszarze WNP który wykorzystuje MA-60.

Tadżycki narodowy przewoźnik lotniczy, Tajik Air, nabył dwa MA-60 z Chińskiego przedsiębiorstwa  Xi'an Aircraft Industrial Corporation. Samoloty zostały nabyte na kredyt zaciągnięty z Chińskiego Exim Banku. Spłata pożyczki jest rozłożona na  dwanaście lat.

MA60 jest unowocześnioną wersją Xi’an Y7-200A, który został wyprodukowany na podstawie radzieckiego samolotu Antonow An-24  przeznaczony do pracy w trudnych warunkach z możliwością szybkiego startu i lądowania .Pierwszy samolot został dostarczony do linii lotniczych Sichuan w sierpniu 2000 roku.

W październiku 2006 r. XAC otrzymała ponad 90 zamówień na samoloty MA60. Fabryka wyprodukowała 23 sztuki do końca 2006 roku i przewiduje się dodatkowe 165 sztuk do końca 2016 roku.

Źródło: Asia Plus