Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżycko-Turecka współpraca tematem rozmów gospodarczych w DuszanbeProblemy dotyczące stanu i perspektyw dalszego rozwoju współpracy gospodarczej Tadżykistanu i Turcji były omawiane wczoraj na spotkaniu pana Sharifa Saida, szefa Izby Handlowej w Tadżykistanie, Mehmeta Munis Dirika, tureckiego ambasadora w Tadżykistanie oraz dr Selima Tokmaka, Sekretarza Generalnego EXPO 2020 w Izmirze (Izmir przedstawił swoją ofertę dla Biura Wystaw Międzynarodowych  organizacji EXPO 2020).

Według centrum prasowego tadżyckiej Izby Handlowej, dr Selim Tokmak rozmawiał z Sharifem o sytuacji ekonomicznej Izmiru, trzeciego najbardziej zaludnionego miasta w Turcji.

Izmir jest dużą metropolią, usytuowaną na zachodnim krańcu Anatolii (kraina, należąca do Turcji). Obszar gospodarczy Izmiru jest podzielony na różne działalności w następujący sposób: 30,5% gospodarki to przemysł, 22,9% to handel i usługi powiązane, 13,5% transport i komunikacja oraz 7,8% to rolnictwo. Metropolia jako całość jest w Turcji trzecim największym eksporterem po Stambule i Bursa, oraz piątym co do wielkości importerem. 85-90% regionalnego eksportu i około jedna piąta całego tureckiego eksportu odbywa się za pośrednictwem portu Alsancak o rocznej zdolności ładunkowej blisko miliona kontenerów.

Źródło: Asia Plus