Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Prezydenci Tadżykistanu i Rosjii spotkają się w Moskie aby przedyskutować kwestie współpracyPrezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Moskwie, 1 sierpnia, aby omówić szeroki zakres zagadnień związanych ze współpracą między ich krajami, podała oficjalna strona internetowa prezydenta Tadżykistanu. Obie strony omawiały różne aspekty gospodarczej, wojskowej i technicznej współpracy między Tadżykistanem a Federacją Rosyjską, jak również o wspólnych wysiłkach zapewniających bezpieczeństwo w regionie.

Rachmon i Putin, w szczególności omawiali kwestie imigrantów tadżyckich pracujących w Rosji i o rosyjskich udziałach w projektach energetycznych w Tadżykistanie.

W trakcie rozmów, prezydent Putin podkreślił, że Rosja stanowi obecnie 21 % rynku eksportowego dla  tadżyckich towarów, oraz, że wielkość rosyjskich inwestycji w gospodarkę Tadżykistanu wynosi 1,5 mld USD.

Rosyjski przywódca także wysoko ocenił poziom współpracy edukacyjnej między dwoma krajami, zauważając, że około 5 000 tadżyckich studentów obecnie studiuje na rosyjskich uniwersytetach.

Prezydent Emomali Rachmon, ze swej strony, wyraził przekonanie, że spotkanie będzie procentować dobrymi działaniami w obszarach współpracy wojskowej, handlowej i gospodarczej, migracji siły roboczej oraz bezcłowych dostaw rosyjskich produktów naftowych do Tadżykistanu.

Obie strony również omówiły zagadnienia związane z ratyfikacją dokumentów, które zostały podpisane w czasie wizyty prezydenta Rosji w Duszanbe, w październiku ubiegłego roku. Kwestie te mają być rozwiązane w najbliższej przyszłości.

Obaj omawiali również wiele międzynarodowych i regionalnych problemów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym stanu bezpieczeństwa w Azji Środkowej po planowanym w 2014 roku opuszczeniu obcych sił zbrojnych z Afganistanu.

Minister obrony Tadżykistanu, minister rozwoju gospodarczego i handlu, minister energetyki i przemysłu,  szef służby migracyjnej Tadżykistanu towarzyszyli prezydentowi podczas jego wizyty w Rosji.

Źródło: Asia Plus