Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W tym roku Tadżykistan obchodzi święto Idi Ramazon 8 sierpniaUroczysta modlitwa z okazji końca świętego miesiąca Ramadan zostanie przeprowadzona we wszystkich meczetach w kraju o 08:00. Eid ul-Fitr jest muzułmańskim świętem, które oznacza koniec Ramadanu, świętego miesiąca islamu w którym nakazany jest post. Eid to arabskie słowo oznaczające "uroczystość", podczas gdy Fitr oznacza "oczyszczenie", a więc uroczystość symbolizująca oczyszczenie po zakończeniu miesiąca postu, w pierwszym dniu Shawwal.

Eid ul-Fitr trwa jeden dzień i jest czasem nazywany jako "Mniejszy Eid" w porównaniu do Eid al-Adha, które trwa trzy dni.

W tym dniu muzułmanie uczestniczą w specjalnej modlitwie Eid (Salah).Obowiązkowa jałmużna jest wpłacana na rzecz ubogich i potrzebujących zaś obdarowani modlą się za muzułmanów którzy ofiarowali im pieniądze. Modlitwa Eid odbywa się na polach, placach miejskich lub w meczetach.

Po modlitwie ludzie odwiedzają swoich krewnych, przyjaciół i znajomych. Zwyczajem jest obdarowywanie się prezentami. Dzieci najczęściej otrzymują małe sumy pieniędzy bądź słodkości.

Źródło: Asia Plus