Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan i Kirgistan powołują specjalną komisję dla rozwikłania 36 spornych sprawTadżykistan i Kirgistan powołują specjalną komisję w celu omówienia kwestii związanych z 36 spornymi budynkami znajdującymi się w Kirgistanie, ale używanymi przez tadżyków. Komisja ma rozpocząć swoją działalność od wizyty w kirgiskich dzielnicach graniczących z Tadżykistanem. "Nie ma sporu o te obiekty ale jest konieczne aby rozwiązać kwestie integralności obiektów i ochronę praw własności Tadżykistanu na terytorium Kirgistanu," podało źródło GosKomInvest, dodając, że takie tadżyckie obiekty znajdują się tylko w obszarze kirgiskiej granicy.

"Chodzi o to, że nie było żadnych jasno określonych granic między republikami podczas czasów radzieckich i wiele budynków należących do jednej republiki może znajdować się na terytorium innej republiki i to nie był problem, lecz te sporne kwestie muszą zostać rozwiązane, " podało źródło.

Ten problem nie ma nic wspólnego z tym, że władze Kirgistanu przejęły rafinerię, która wcześniej była obsługiwana przez Tadżykistan oraz, że wydobyta ropa i gaz znajduje się na obszarze kirgiskiego Leilek pomimo, że została wcześniej wydobyta przez tadżyków.

Źródło: Asia Plus