Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Zayd Saidov zaprzecza zarzutom.We wtorek 13 sierpnia znany tadżycki biznesmen i były minister przemysłu, Zayd Saidov, stanął przed sądem w sprawie oskarżenia o gwałt na nieletniej dziewczynie. "Zayd Saidov nigdy wcześniej nie widział oskarżycielki", przekazał prawnik Saidova, Ishoq Tabarov, w wywiadzie dla Asia-Plus. Dziewczyna jednak rozpoznała Zayda Saidova i podtrzymuje oskarżenie. Prawnik dodał, że postać Saidova jest wszystkim obywatelom dobrze znana więc oskarżenie może być tendencyjne.

"W każdym razie, jesteśmy zadowoleni z rezultatów spotkania. Wciąż nie możemy podać szczegółów, ale usłyszeliśmy to co potrzebne", dodał Tabarov.

Pragniemy przypomnieć, że Zayd Saidov jest inicjatorem powstawania partii "Nowy  Tadżykistan", zaś aktualnie ma postawione zarzuty oszustw na masową skalę, korupcję, poligamię i gwałt na nieletnich. Obecnie jest tymczasowo aresztowany.

W maju, Zayd Saidov stanowił siłę napędową Nowego Tadżykistanu, grupy składającej się głównie z biznesmenów i intelektualistów, którzy obiecali  skoncentrować się na rozwoju gospodarczym.

Zayd Saidov został zatrzymany 19 maja pod zarzutem korupcji. Został pozbawiony immunitetu parlamentarnego. 22 maja sąd w Duszanbe wydał nakaz aresztowania Zayda Saidova. Został zatrzymany na okres dwóch miesięcy. Sąd orzekł również, że Zayd Saidov nie może być zwolniony za kaucją.

Niektóre własności Zayda Saidova i jego najbliższych krewnych zostały skonfiskowane. Jest to pięć samochodów należących do Zayd Saidov i jego synów a także ich domy. Miejsca pracy pierwotnie również zostały skonfiskowane lecz później zwolnione.

W dniu 17 czerwca, dochodzenie zostało sklasyfikowane jako tajne.

Saidov zaprzecza winy i twierdzi, że jego przypadek jest umotywowany politycznie.

Źródło: Asia Plus