Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Prezydent zainaugurował budowę nowych obiektów w NorakWe wtorek 13 sierpnia prezydent Emomali Rachmon wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy nowej szkoły w mieście Norak które ma pomieścić 660 uczniów. Wiadomość tą podała oficjalna strona internetowa prezydenta Tadżykistanu. Dzień później prezydent Rachmon uczestniczył w uroczystości rozpoczęcia budowy jeszcze jednej szkoły w Norak.

W sumie około 70 milionów somoni przeznaczono na budowę tych dwóch obiektów.

Emomali Rachmon przeciął wstęgę podczas uroczystości otwarcia nowego pięcio-piętrowego centrum handlowego, które zostało zbudowane przez miejscowego przedsiębiorcę Murodali Yatimova.

Głowa państwa również wzięła udział w uroczystości oficjalnego otwarcia nowego rynku handlowego w Norak. Budowa tego rynku, który składa się z dwóch dwupiętrowych budynków i jednego trzy-piętrowego została sfinansowana przez lokalnych przedsiębiorców. Całkowity koszt projektu wyniósł 5,5 miliona somoni.

Rachmon również zapoznał się z funkcjonowaniem prywatnego przedsiębiorstwa przetwórstwa metali, Tajikgidromontazh.

Dziś prezydent Rachmon weźmie udział w ceremonii ponownego otwarcia zrekonstruowanej 220-kV rozdzielni na zewnątrz elektrowni wodnej Norak.

Zapora Norecka jest zbudowana na rzece Vakhsh w Tadżykistanie. Ma 300 metrów wysokości, co czyni ją obecnie najwyższą tamą na świecie. Budowa zapory rozpoczęła się w 1961 roku i została zakończona w 1979 r., gdy Tadżykistan był jeszcze republiką w Związku Radzieckim. Zapora Nurecka ma wyjątkową konstrukcję, centralny rdzeń zbudowany z cementu tworzy nieprzepuszczalną barierę na wysokość 300 metrów. Objętość kopca wynosi  54 miliony m³. Zapora obejmuje dziewięć jednostek elektrowni wodnych, pierwsze otwarto w 1972 roku, a ostatnie w 1979 roku.

Łącznie dziewięć turbin wodnych jest zainstalowanych na zaporze. Początkowo wytwarzały 300 MW każdy (2700 MW ogółem), ale od czasu kiedy zostały przeprojektowane i zmodernizowane osiągnęły łączną moc 3000 megawatów.

Źródło: Asia Plus