Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rolnicy z południa Tadżykistanu rozpoczęli zbiory bawełnyRolnicy w powiecie Qubodiyon z prowincji Khatlon jako pierwsi w Tadżykistanie rozpoczęli zbiory bawełny. "Plantatorzy bawełny w Qubodiyon rozpoczęli żniwa bawełny tydzień temu i na dzień dzisiejszy zebrali ponad 1000 kg surowej bawełny " powiedział burmistrz Qubodiyon, Sadullo Beknazarov w wywiadzie dla Asia -Plus w piątek po południu.

Według jego danych zbieracze bawełny otrzymują 70 dirhamów za jeden kilogram bawełny. "Plantatorzy bawełny w Qubodiyon zobowiązali się do wyprodukowania 16,7 tony surowej bawełny w tym roku, lecz lokalni eksperci oczekują wydajność na poziomie 20 ton ", powiedział Beknazarov.

Bawełna jest ważnym czynnikiem zarówno dla sektora rolnego jak i gospodarki narodowej. Prawie połowa pól jest dodatkowo nawadniana, zaś około 75 % ludności wiejskiej pracuje przy jej uprawie. Na poziomie krajowym, jest ważnym źródłem zarówno dochodów z eksportu i wpływów podatkowych. Tadżykistan jest czwartym największym na świecie eksporterem bawełny. Na rynkach międzynarodowych występuje wysoki popyt na tadżycką bawełnę ze względu na jej wysoką jakość.

Źródło: Asia Plus