Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Przewidywany spadek cen tadżyckiej mąki pszennejMinisterstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu informuje, że głównymi importowanymi produktami żywnościowymi są ziarna i mąka pszenna. 298,4 ton zboża po średniej cenie 355 USD za tonę, oraz 103,1 ton mąki pszennej po średniej cenie 441 USD za tonę zostało importowane do Tadżykistanu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku co dało o 13,2% mniej ziarna oraz o 48,5% mniej mąki pszennej w porównaniu do tego samego okresu w 2012 roku.

Według raportu miesięcznego za sierpień 2013 r., agenda monitoringu i wczesnego ostrzegania w Tadżykistanie przedstawiła dane mówiące o tym, że w lipcu 2013 ceny mąki pszennej spadły w stosunku do czerwca. 30 lipca 2013 r. średnia cena 50-kg worka mąki pszennej pierwszej klasy, produkcji lokalnej bądź kazachskiej na bazarach w Duszanbe wynosiła 130 somoni (równowartość 28,10 USD). W porównaniu do czerwca, cena zmniejszyła się o 2,7% za mąkę lokalną i o 5,9% za kazachską.

Z raportu wyczytamy, że ceny ziarna pszenicy i mąki były stabilne lub zmniejszyły się w czerwcu z powodu odpowiedniej dostępności lokalnej produkcji i przywozu z Kazachstanu. Pomimo, że prawie 300,000 ton ziarna pszenicy było importowane do Tadżykistanu z Kazachstanu w pierwszych sześciu miesiącach 2013 r., wartości te są o 13 % niższe niż w 2012 r.

Przewiduje się, że ceny ziarna pszenicznego i mąki produkowanej w Tadżykistanie będą nieznacznie spadać w najbliższych miesiącach z powodu żniw oraz zwiększenia importu z Kazachstanu w drugiej połowie roku, po żniwach. Importowane ceny mąki spadną ze względu na perspektywy dobrych zbiorów w tym roku w połączeniu z obniżonym cłem eksportowych w Kazachstanie.

Źródło: Asia Plus