Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Duszanbe omawiano potencjał tranzytowy Azji ŚrodkowejTadżycki wicepremier, Matloubkhon Davlatov wziął udział międzynarodowej konferencji na temat rozwoju transportu drogowego i potencjału tranzytowego w Azji Środkowej na okres do 2020 roku, która odbyła się w dniu 18 września w Duszanbe.  Konferencja odbywa się w ramach programu TRACEA. Davlatov podczas swojego przemówienia  stwierdził, że dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej, Tadżykistan w znacznym stopniu przyczynił się to podniesienia potencjału tranzytowego całej Azji Środkowej.


"Wyjście z izolacji transportowej jest jednym z zadań strategicznych rządu Tadżykistanu i poczyniliśmy znaczne postępy w tej kwestii", powiedział Davlatov. "W ciągu ostatnich dziewięciu lat zrealizowaliśmy  dwadzieścia trzy projekty mające na celu rozwój infrastruktury transportowej w kraju na łączną kwotę 3,2 mld Somoni. Wybudowaliśmy  1650 km dróg, 109 mostów i 27 km tuneli."

Obecnie w kraju realizowane jest jedenaście kolejnych projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę 5,5 mld Somoni, podkreślił tadżycki wiceminister.

W konferencji biorą udział m.in. delegacje z Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Gruzji, Iranu, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Turcji, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu, a także z Litwy / Do Duszanbe przyjechali również przedstawiciele niektórych organizacji międzynarodowych.

TRACECA (Korytarz Transportowy Europa-Kaukaz-Azja) to międzynarodowy program transportowy z udziałem Unii Europejskiej i 14 państw członkowskich z Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej.

źródlo: asia plus