Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Spotkanie Rachmona z prezesem GazpromuW środę 18 września Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon spotkał się z Aleksiejem Millerem, Prezesem Zarządu Gazpromu. Jak informuje biuro prasowe prezydenta Tadżykistanu,  panowie poruszali kwestie związane z poszukiwaniem gazu ziemnego na  czterech koncesjach przyznanych Gazpromowi w Tadżykistanie.  Obie strony z zadowoleniem przyjęły fakt, że prace wiertnicze na otworze Shahrinva-1P dobiegły końca. Odwiert poszukiwawczy Shahrinva-1P został wykonany do planowanej głębokości 6450 m. Teraz na odwiercie zostaną przeprowadzone testy hydrodynamiczne w celu oceny złoża.

Tadżycki prezydent wskazał na konieczność intensyfikacji działań poszukiwawczych na wszystkich koncesjach należących do Gazpromu.


Współpraca rządu Tadżykistanu i Gazpromu kontrolowanego przez Rosję reguluje długoterminowa umowa (do 2028)  o strategicznej współpracy w branży gazowej podpisanej pomiędzy Gazpromem i Ministerstwem Energii Tadżykistanu w Duszanbe w dniu 15 maja 2013 r.
Gazprom otrzymał  koncesje poszukiwawczą na cztery obszary w Tadżykistanie: Rengan; Sargazon; Sariqamish oraz Zachodnia Shaambari.
Koncesja Rengan, położona w dzielnicy Roudaki według szacunków posiada złoża w których znajduje się blisko 35 mld metrów sześciennych gazu, a pole Sargazon, zlokalizowane w Khatlon dysponuje podobno 30 miliardami metrów sześciennych surowca.


Ze wszystkich czterech złóż Gazpromu w Tadżykistanie, Sariqamish jest najbardziej perspektywiczny. Przypomnijmy , że podczas wizyty w Duszanbe, Aleksiej Miller top menedżer Gazpromu w dniu 7 grudnia 2010 roku powiedział, że na podstawie prowadzonych badań sejsmicznych szacowane rezerwy na polu Sariqamish wynoszą 60 mld metrów sześciennych gazu . Według niego, ta ilość jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb Tadżykistanu na najbliższe 50 lat.

źródło: asia plus