Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan zwiększa sprzedaż energii do AfganistanuJak poinformował  Barqi Tojik (Państwowa firma odpowiedzialna za wytwarzanie, przesył i dystrybucje energii elektrycznej w Tadżykistanie) w ostatnio wydanym oświadczeniu odnośnie statystyk sprzedaży energii, Tadżykistan dostarczył do Afganistanu 162 mln kWh energii elektrycznej, co stanowi około 3,5 procent więcej niż w lipcu tego roku. Jednocześnie Barqi Tojik poinformowało, że ilość energii wyprodukowanej w Tadżykistanie spadła, gdyż w ostatnim miesiącu głównie przy pomocy elektrowni wodnych w kraju wytworzono 1,545 mld kWh energii elektrycznej, czyli 2,0 procent mniej niż w lipcu.


W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy tego roku, Tadżykistan dostarczył 600 milionów kWh energii elektrycznej do Afganistanu.

Tymczasem zużycie energii elektrycznej w Tadżykistanie w zeszłym miesiącu ukształtowało się na poziomie 1,378 mld. kWh, co stanowi 2,8 procent mniej niż w lipcu.

Według Tadżyckiego Przedsiębiorstwa Energetycznego, na koniec sierpnia 2013 r., poziom wody w zbiorniku w hydroelektrowni Norak (HPP) był na poziomie  910,39 m npm,  co w porównaniu do lipca 2013r. oznacza spadek o 7,13 m. Tak duży spadek nie jest jednak niczym niezwykłym, gdyż co roku poziom wody kształtuje się na podobnym poziomie o tej porze roku. W ubiegłym roku był nawet o 0,30 m niższy niż obecnie.

źródło: asia plus