Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nowe zarzuty przeciwko Zaidovi SaidoviProkurator w dniu 24 września wniósł nowy zarzut przeciwko znanemu tadżyckiemu biznesmenowi i przewodniczącemu partii „Nowy Tadżykistan”- Zaidovi Saidovi. Tym razem, Saidov oskarżony jest o gwałt na nieletniej dziewczynie i pozbawienie jej wolności. Jak twierdzi prawnik Saidova, Shuhrat Qudratov, oskarżony zarzeka się, że dziewczynę widzi pierwszy raz na oczy, a nowe jak i pozostałe zarzuty przeciwko niemu są umotywowanym politycznie kłamstwem.

Prawnik Zaida Saidova powiedział, że wydział w Agencji Antykorupcyjnej zajmujący się sprawą tadżyckiego biznesmena jest prowadzony przez Zuhala Rahimova.

„ W ubiegłym tygodniu, ludzie Rahimova, próbowali przekupić strażników w domku letniskowym Saidova, aby tamci zeznali, że oskarżony przyjechał samochodem z dziewczynką do tego domu. Strażnicy na szczęcie odmówili i zgłosili całą sprawę, przeciwko Rahimovi do Biura Prokuratora Generalnego” powiedział Shuhrat Qudratov.

Zayd Saidov, który jest liderem niezarejestrowanej partii „Nowy Tadżykistan” został zatrzymany 19 maja pod zarzutem korupcji. Następnie oskarżono go również o nadużycia władzy, oszustwa finansowe, wymuszenia, poligamię i stosunki seksualne z nieletnimi.  W wyniku postawionych mu zarzutów został pozbawiony immunitetu parlamentarnego. 22 maja sąd w Duszanbe wydał nakaz aresztowania Zayda Saidova. Został zatrzymany na okres dwóch miesięcy. Sąd orzekł również, że Zayd Saidov nie może być zwolniony za kaucją.

Niektóre własności Zayda Saidova i jego najbliższych krewnych zostały skonfiskowane. Jest to pięć samochodów należących do Zayda Saidova i jego synów a także ich domy. Biura należące do Saidova pierwotnie również zostały zajęte lecz później je zwolniono.

W dniu 17 czerwca, dochodzenie zostało sklasyfikowane jako tajne.

Saidov zaprzecza winy i twierdzi, że jego przypadek jest umotywowany politycznie.

źródło: asia plus