Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Państwa OUBZ udzielą wsparcia wojskowego dla TadżykistanuOrganizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym ( OUBZ ) opracuje program umocnienia granicy pomiędzy Tadżykistanem a Afganistanem oraz zwiększenia wsparcia wojskowego dla Tadżykistanu. 23 września  w tej sprawie w Soczi  spotkali się przywódcy państw z Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Armenii. Umocnienie tadżyckiej granicy dla państw członkowskich OUBZ jest sprawą pilną z racji zbliżającej się daty wycofania wojsk koalicji z Afganistanu w 2014r.


Przemawiając na spotkaniu , tadżycki prezydent Emomali Rachmon zauważyć, że ostatnie wizyty grupy ekspertów OUBZ w Tadżykistanie pozwoliły poczynić postępy w kwestii zapewnienia odpowiedniego wojskowego i technicznego wsparcia tadżyckim służbom granicznym.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał uczestników organizacji do przejścia od słów do czynów: "Nasze posiedzenie odbywa się w bardzo trudnej wojskowo-politycznej sytuacji. Bez wątpienia, wszystkich nas niepokoi rozwój sytuacji w Afganistanie w związku z czynnikiem 2014 roku. Ważne, aby nie dopuścić, żeby ewentualna degradacja sytuacji w tym państwie odbiła sie negatywnie na całym naszym regionie. Jestem przekonany, że w tych warunkach współpraca państw członkowskich OUBZ nabierze szczególnej aktualności."

Przed szczytem w prasie pojawiły się wycieki na temat tego, jak może odbywać się ta współpraca. Większość ekspertów nie wykluczała, że na szczycie w Soczi, w tej czy innej formie, zostanie podjęta kwestia powrotu na afgańsko-tadżycką granicę rosyjskich służb pogranicznych.

źródło: asia  plus, polish.ruvr.ru