Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

 

Spore dyskusje w Tadżykistanie wywołały spoty reklamowe emitowane przez tadżycką telewizję. Telewizja Bahoriston wyemitowała krótkie spoty w których przedstawione są okaleczone zwłoki dzieci a pod nimi opis zabójcy który dokonał zbrodni. Do całej sprawy odniósł się tadżycki oddział UNICEF, który w specjalnym oświadczenie informuje, że: „Nadawanie takich obrazów na kanale telewizyjnym , który jest kojarzony z produkcją programów przyjaznych dzieciom w grupie docelowej w wieku 3-16 lat stoi w sprzeczności z obowiązującymi wytycznymi odnośnie praw dzieci"

 


„UNICEF wierzy, że zasady i wytyczne dotyczące praw dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zostały opracowane na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, pomogą w przyszłości reporterom podejmować odpowiednie decyzje z punktu widzenia etyki oraz wrażliwości, które nie będą naruszać praw dzieci.”


„Produkcja materiałów o dzieciach lub przeznaczonych dla dzieci, w tym programów telewizyjnych wymaga ostrożnego podejścia dziennikarzy do tematu, by działania były prowadzone w interesie dzieci, a szczególnie w zakresie ochrony dzieci jak i widzów. Należy wystrzegać się działań prowadzących do krzywdy społecznej. Publikacja zdjęć lub emisja programów zawierających informacje szkodliwe dla rozwoju dziecka nie mogą być pokazywane na antenie kanałów przeznaczonych dla dzieci.”, czytamy w komunikacie UNICEF.


Źródło: Asia plus