Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nowy terminal na lotnisku w Duszanbe może być oddany wcześniej niż planowanoDotarliśmy do najnowszych informacji dotyczących rozbudowy najważniejszego lotniska w Tadżykistanie. Jak czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Duszanbe, prace przebiegają w szybkim tempie i jak na razie zgadzają się z planowanym terminarzem robót. Jak powiedział  Mahmadyusuf Shodiyev, rzecznik międzynarodowego lotniska w Duszanbe , terminal zostanie wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia oraz najnowsze technologie informatyczne mające zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort wszystkim pasażerom korzystającym z terminalu w Duszanbe.


„W trakcie budowy terminalu prowadzimy równocześnie szkolenia dla pracowników lotniska w Duszanbe. Szkolenia tadżyckich pracowników prowadzone są przez francuskich specjalistów" dodał Shodiyev.

Zakończenie budowy nowego terminalu planowane jest już w grudniu 2014 , ale przy obecnym tempie prac istnieje możliwość, że inwestycja zostanie zakończona nawet dwa miesiące przed planowanym terminem.

Francuska firma, VINCI, jest generalnym wykonawcą nowego terminalu lotniska w Duszanbe. VINCI Construction Grands Projets i VINCI Airports podpisali kontrakt opiewający na 39 mln euro na zaprojektowanie i wybudowanie nowego terminala lotniska w Duszanbe ze spółką DIA (Duszanbe International Airport) 27 kwietnia 2012 roku.
Szacunkowy budżet przeznaczony na budowę terminalu wynosi 39 mln euro, z czego 20 mln euro zainwestowanych jest przez port lotniczy w Duszanbe a 19 mln przez stronę francuską.
Odpowiadając na potrzebę zwiększenia przepustowości lotniska, nowy terminal będzie w stanie obsłużyć 1,5 mln pasażerów rocznie. Będzie to również usługa najwyższej jakości dla pasażerów i linii lotniczych, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Całkowita powierzchnia międzynarodowego terminalu na lotnisku w Duszanbe wyniesie 11 000 metrów kwadratowych i będzie w stanie obsłużyć więcej niż 5 000 pasażerów na godzinę. Specjaliści twierdzą, że projekt zapewni standardy spotykane na innych międzynarodowych lotniskach.

 

źródło: asia plus