Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

OBWE: Należy ograniczyć dostęp do materiałów wybuchowychW dniu 1 października w biurze OBWE w Tadżykistanie odbyło się spotkanie którego głównym tematem było wzmocnienie kontroli nad materiałami wybuchowymi w celu utrudnienia dostępu do nich dla terrorystów. Według biura OBWE , w spotkaniu udział wzięło około 25 ekspertów z Tadżykistanu, Hiszpanii , Wielkiej Brytanii i Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości ( UNODC). Eksperci dzielili się swoimi doświadczeniami a także prawnymi i praktycznymi narzędziami które mają posłużyć do poprawy kontroli materiałów wybuchowych.


W przypadku materiałów wybuchowych mowa tutaj o są substancjach chemicznych, takich jak nawozy sztuczne, które są łatwe do nabycia i mogą być wykorzystywane przez terrorystów w celu przygotowania ładunków wybuchowych domowej roboty.

"Liczba ataków terrorystycznych jakie ostatnio miały miejsce w regionie podkreśla pilność utrudniania terrorystom dostępu do materiałów wybuchowych ", powiedział w przemówieniu inauguracyjnym Hans Peter Larsen, zastępca szefa biura OBWE w Tadżykistanie.

"Dzisiejsze wydarzenie podkreśla nasze silne zobowiązanie do wspierania Tadżykistanu. wzmocnienia kontroli nad tymi substancjami oraz zmniejszenia zagrożenia terrorystycznego w regionie. ", powiedział Larsen.

źródło: asia plus