Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Emomali Rachmon wziął udział w ponownym uruchomieniu cementowni w DuszanbePo 10. Miesięcznej przerwie w Duszanbe w dniu 2 października ponownie została uruchomiona jedna z największych w kraju cementowni. Jak podały lokalne media, w ceremonii wznowienia prac w cementowni wziął udział prezydent kraju- Emomali Rachmon. W ramach unowocześnienia zakładu, zamontowano nowy obrotowy piec węglowy, przy którego pomocy zakład będzie w stanie produkować około 180 000 ton cementu rocznie.

Jak informuje portal Asia Plus, modernizacja cementowni kosztowała 13,5 miliona Somoni. Dzienna wydajność zakładu będzie oscylowała w granicach 510 ton cementu dziennie. Aby wyprodukować taką ilość cementu, do cementowni codziennie trzeba będzie dostarczyć zaledwie 350-400kg węgla.

Na chwilę obecną cementownia Duszanbe posiada cztery duże piece obrotowe o wydajności 600 ton cementu na dzień każdy i dwa małe piece obrotowe o pojemności 300 ton każdy .

Powodem wyłączenia tej największej cementowni w kraju z użytku był spór z sąsiednim Uzbekistanem w wyniku którego, cementownia Duszanbe została pozbawiona dostaw gazu ziemnego, który był głównym paliwem w produkcji cementu.

źródło: asia plus