Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Korytarze transportowe szansą dla całej Azji ŚrodkowejStworzenie korytarzy transportowych, które zmniejszają koszty transportu zapewni rozwój społeczno-gospodarczy nie tylko dla Tadżykistanu, ale również dla całego regionu Azji Środkowej, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Tadżykistanu, Nizomiddin Zohidov  podczas 7. Forum o Współpracy na linii Korea-Azja Centralna, któro odbyło się w dniu 4 października w stolicy Kirgistanu, Biszkeku.  Według informacji podanych przez Departament MSZ, w skład tadżyckiej delegacji biorącej udział w forum weszli przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych, energii i przemysłu, transportu a także Komitetu Ochrony Środowiska.


Przemawiając na forum , tadżycki wiceminister spraw zagranicznych zauważył, że Tadżykistan przykłada wielką wagę do znalezienia rozwiązania w sprawie wyjścia kraju z transportowej izolacji. Wiceminister poinformował również przedstawicieli innych państw o aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju, potencjale inwestycyjnym w Tadżykistanie a także o sytuacji prawnej i ulgach jakie sprzyjają potencjalnym inwestorom.

Wiceminister Tadżykistanu w ramach współpracy z Koreą Południowa wymienił rolnictwo, przetwórstwo , energetykę, turystykę i przyciąganie inwestycji dla rozwoju przemysłu metali nieżelaznych, przemysł elektroniczny i przemysł urządzeń mechanicznych w Tadżykistanie  jako obszary, które mogłyby napędzać dwustronną wymianę handlowa między tymi krajami .

Według MSZ Korei ,forum zgromadziła około 200 delegatów z Korei i pięciu krajów Azji Środkowej, - Kazachstanu , Uzbekistanu , Kirgistanu , Turkmenistanu i Tadżykistanu - w tym urzędników państwowych, biznesmenów oraz pracowników akademickich.

źródło: asia plus