Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan nie zwiększył swoich udziałów w złożu SariqamishIgor Shatalov,szef biura Gazprom International w Duszanbe zaprzeczył informacjom podawanym przez niektóre media, że Tadżykistan otrzymał większe udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów na złożu Sariqamish jako bezzasadne. Media w Tadżykistanie poinformowały niedawno, że po wizycie szefa Gazpromu, Aleksieja Millera w Tadżykistanie, udziały Tadżykistanu wzrosły z 25% do 30%.


"Gazprom International nie podpisywał żadnej nowej umowy w sprawie podziału zysków z produkcji z Tadżyckimi władzami," podkreślił Shatalov .


Przypominamy, że Tadżykistan aktywnie poszukuje alternatywnych źródeł dla „kłopotliwego” gazu uzbeckiego. Gazprom przeprowadza odwierty na odcinku Szachrinaw -1p, znajdującym się w okolicy Sarikamysz (36km na południowy zachód od Duszanbe). Wstępnie zdolności przesyłowe dla tego odcinka oszacowano na 20 mld m3 gazu oraz 17 mln ton ropy. Tadżykistan co roku zużywa od 1 do 1,2 mld m3 gazu.
Współpraca rządu Tadżykistanu i Gazpromu reguluje długoterminowa (do 2028 ), umowa o strategicznej współpracy w branży gazowej. Umowa została podpisana pomiędzy Gazpromem i Ministerstwem Energii w Duszanbe w dniu 15 maja 2003 r.

Według szacunków ekspertów , łączna ilość zasobów ropy naftowej i gazu oscyluje w granicach 1000 mld ton paliwa referencyjnego. Jednakże prace przy wydobyciu ropy naftowej i gazu wymagają dużych nakładó , gdyż złoża węglowodorów występują na głębokości od 6,5 do 8 km .

źródło: asia plus