Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W dniu 8 października w sądzie w stolicy kraju, Duszanbe, w dzielnicy Ismoili Somoni rozpoczęła się pierwsza rozprawa w której Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu (IPOT) oskarża Komisję ds. Radiofonii i Telewizji oraz trzy krajowe stacje telewizyjne o zniesławienie. Wśród pozwanych znajdują się również trzy krajowe stacje telewizyjne: Safina , Shabaaki Avval i Jahonnamo.


Prawnik, Buzurgmehr Yorov reprezentujący IPOT powiedział, że sędzia Hofiz Temirov, przewodniczący rozprawie nakazał, aby Komitet ds. Radiofonii i Telewizji przedstawił swoją wersję przeciwko złożonemu pozwu przed 14 października br.


W swoim pozwie, Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu oskarża Komitet ds. Radiofonii i Telewizji twierdząc, że ta, oraz 3 stacje telewizyjne, prowadzą akcję propagandową przeciwko tej właśnie partii politycznej, odkąd w kraju rozpoczęła się kampania wyborcza. Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu domaga się finalnych przeprosin oraz zaprzestania kampanii kompromitującej partię w mediach.

Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu (tadż. Ҳизби Наҳзати Исломии Тоҷикистон) - islamska partia polityczna w Tadżykistanie. W czasie wojny domowej wchodziła w skład Zjednoczonej Opozycji Tadżyckiej.

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku na partię zagłosowało 8% osób uprawnionych do oddania głosu. To zagwarantowało partii 2 mandaty na 63 w parlamencie. Partia zbojkotowała wybory prezydenckie w 2006 roku, które wygrał Emomali Rachmonow.

źródło: asia plus