Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Oynihol Bobonazarova odpada z wyborczego wyściguOynihol Bobonazarova wycofała się z prezydenckiego wyścigu wyborczego, gdyż jak poinformowała dziś rano Komisja ds. Wyborów i Referendów, członkom jej sztabu wyborczego  nie udało się zebrać niezbędnej liczby podpisów w celu wspierania jej na oficjalną listę wyborczą jako kandydatki na prezydenta Tadżykistanu. W związku z tym , jej kandydatura została wycofana."Nie mogę powiedzieć teraz nic konkretnego. O całej sprawie, o tym co poszło źle, będziemy rozmawiać na najbliższym posiedzeniu zarządu Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu, które odbędzie się dziś po południu," powiedział Mahmadali Hayit ,szef sztabu kampanii Bobonazarovej.

Oficjalny proces zbierania podpisów zakończył się wczoraj o godzinie 18:00 , ale Komisja ds. Wyborów i Referendów zezwoliła sztabowi wyborczemu Bobonzarovej, aby podpisy zostały doniesione w piątek rano.

Zgodnie z tadżyckim ustawodawstwem, nominowani przez państwo kandydaci są zobowiązani do potwierdzenia ich kandydatury podpisami od 5 procent (210.000 osób) elektoratu . Eksperci twierdzą, że duża liczba podpisów, w połączeniu z krótkim okresem czasu jaki kandydaci mają na ich zebranie, powoduje znaczące przeszkody w rejestracji nowych kandydatów.

Oynihol Bobonazarova zdołała zgromadzić 201 000 podpisów.

źródło: asia plus