Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Oynihol Bobonazarova pierwszą kobietą ubiegającą się o fotel prezydenta Tadżykistanu65-letnia Oinihol Bobonazarova będąca aktywną obrończynią praw człowieka jest pierwszą kobietą po upadku bloku komunistycznego która ubiega się o fotel prezydenta Tadżykistanu. Co jeszcze bardziej ciekawe Bobonazarova jako kobieta chce reprezentować umiarkowany islamski kraj, w którym 99% ludności stanowią sunnici. Bobonazarova musi zebrać teraz  210000 podpisów wyborców w celu zarejestrowania swojej kandydatury w komisji wyborczej.

Pierwsza kobieta-kandydat na prezydenta Tadżykistanu powiedziała, że jeśli zostanie wybrana, będzie ona przewodniczyć krajowi tylko przejściowo, do momentu gdy nie zostaną wprowadzone wszystkie potrzebne reformy.

Program Bobonazarovej obejmuje reformy konstytucyjne, a mianowicie skrócenie kadencji prezydenta i ograniczenie kadencji do maksymalnie dwóch. Jej program skierowany jest również na przeniesienie niektórych uprawnień prezydenckich dla władzy ustawodawczej i wykonawczej .

Kandydatura obrończyni praw człowieka Oinihol Bobonazarovej w wyborach prezydenckich w Tadżykistanie została wysunięta przez dwie opozycyjne partie opozycyjne. Chodzi o Partię Socjaldemokratyczną i Partię Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu.

źródło: asia plus