Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Już 19 ekstremistów zostało arestzowanych od początku roku w TadżykistanieJak poinformował Szef biura Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Sughd, gen. Sharif Nazarov podczas konferencji prasowej w Khujand w dniu 17 lipca: w ciągu pierwszej połowy tego roku w prowincji Sughd zostało aresztowanych dziewiętnastu ekstremistów, w tym 16 członków grupy Jamaat Ansarullah i trzech członków grupy Jundullah. Nazarow zaznaczył, że członkowie grupy Jundullah dopiero niedawno zaczęli działać w Tadżykistanie. Według niego, dwóch innych domniemanych członków grupy Jamaat Ansarullah zostało zabitych podczas operacji specjalnej.


"Wszyscy zatrzymani byli szkoleni na specjalnych obozach w Pakistanie, a najbardziej prawdopodobnym powodem przybycia ich do prowincji Sughd był zamiar przeprowadzenie aktów terrorystycznych," powiedział Nazarov.

"W trakcie przeszukania domów zatrzymanych, funkcjonariusze organów ścigania znaleźli jeden pistolet Makarov, dwa pistolety Baykal, notebook z instrukcjami na temat: jak zbudować urządzenia wybuchowe oraz instrukcje dotyczące przeprowadzania ataków terrorystycznych, siedem kart pamięci flash, dwa modemy z Megafon i firmy MTS, 14 telefonów komórkowych , 20 kart SIM, karty do telefonów komórkowych, itp., " powiedział szef policji w Sughd.

"W trakcie dochodzenia ustaliliśmy również, że 79 mieszkańców prowincji Sughd zostało przeszkolonych w specjalnych obozach za granicą" dodał Nazarow.

Jundullah (Żołnierze Boga) jest gwałtowny i zakazane islamska grupa terrorystyczna w Pakistanie ściśle powiązane z Al-Kaidą i talibami (nie mylić z grupy opartej Iran o tej samej nazwie prowadzone przez Abdomalek Rigi). Grupa jest ponoć chciał w połączeniu wielu ataków terrorystycznych, najsłynniejszym 10 czerwca 2004 próba zamachu na konwój Ahsan Saleem Hyat, następnie Karaczi dowódca korpusu.

Jamaat Ansarullah, znany także jako Towarzystwa Żołnierzy Allaha, pierwsza wyszła na jaw we wrześniu 2010 roku, gdy dotychczas nieznana organizacja przyznała się do ataku samobójczym w dniu 3 września w Khujand. Materiały wybuchowe Samochód staranował pakowane do budynku wydziału przestępczości zorganizowanej z regionalnej policji, zabijając dwóch oficerów i dwóch cywilów i raniąc 28 osób. Zamachowiec-samobójca był mieszkaniec Akmal Karimow, który rzekomo przeszkoleni w obozach Al-Kaidy w Afganistanie i Pakistanie.

We wrześniu 2011, Jamaat Ansarullah wydał kilka filmów wzywające obywateli Tadżykistanu objąć dżihad przeciwko "niewiernym" i wzywając je do podjęcia działań mających na celu wspieranie wdrażania prawa islamskiego szariatu. "Ci, którzy się modlą Namaz, którzy idą na czczo zasady, ale demokracja wsparcia są niewierzący," człowiek na filmie powiedział. "Allah jest zabijanie naszych rąk niewierzących, a więc nam błogosławi." Niektórzy politycy i eksperci, jednak wątpliwości, czy te filmy naprawdę może być wstecz do Jamaat Ansarullah.

źródło: asia plus