Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Przyznano pierwsze certyfikaty dla imigrantów z Tadżykistanu do RosjiPierwsza grupa imigrantów z Tadżykistanu do Rosji otrzymała certyfikaty w ramach uaktualnionego „Narodowego Programu Wspierania Dobrowolnej migracji wśród rodaków mieszkających za granicą do Federacji Rosyjskiej”. Jak poinformowała ambasada Federacji Rosyjskiej w Duszanbe, od czasu rozpoczęcia programu, do Federalnej Agencji Migracji wpłynęło ponad 500 wniosków. Oficjalna ceremonia wręczenia pierwszych 9 certyfikatów odbyła się w biurze Federalnej Agencji Migracji w Duszanbe 24 września .W ramach programu na rzecz wspierania dobrowolnej migracji, od 2007 roku Tadżykistan opuściło blisko 5500 osób.

Państwowy Program Pomocy Rodakom mieszkającym za granicą w ich dobrowolnym ponownym osiedleniu się w Federacji Rosyjskiej ( 2007 - październik 2011) został zatwierdzony w 2006 roku i rozpoczął się w styczniu 2007 roku. Realizacja programu została przeprowadzona w kilku etapach do 2012 roku. Według New York Times , rosyjscy urzędnicy oszacowali, że do programu repatriacji kwalifikuje się blisko 25 milionów ludzi. Głównie, są to Rosjanie, którzy pozostali w byłych republikach radzieckich po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.
Program został promowany w kilku krajach , w tym Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP ).
Według rosyjskiego rządu , większość wniosków o uczestnictwo w programie pochodzi od rodaków z Kazachstanu , Uzbekistanu , Armenii , Ukrainy , Mołdawii , Kirgistanu i Tadżykistanu .

Według dekretu prezydenta Rosji z dnia 14 września 2012 r. Program został otwarty i certyfikaty przyznane uczestnikom programu przed dniem 1 stycznia 2013 r. obowiązują do 1 stycznia 2015 roku.

źródło: asia plus