Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Wspólne ćwiczenia żołnierzy z Kirgistanu i TadżykistanuŻołnierze z Kirgistanu i Tadżykistanu zakończyli wspólne ćwiczenia wojskowe które odbyły się na północy Tadżykistanu w prowincji Sughd. Jak donosi portal Asia-Plus dzisiaj w Chorukh-Dayron w ramach zakończenia wspólnych manewrów wojskowych żołnierze z obu krajów przeprowadzili symulacje walk na wypadek konfliktu. Wspólne manewry wojskowe pod nazwa "Zashchita-2012" rozpoczęły się 27 września i potrwały do 2 października.


Faridoun Mahmadaliyev, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Tadżykistanu, powiedział, że celem ćwiczeń w których udział wzięli żołnierze z jednostek wojskowych z Tadżykistanu oraz żołnierze jednostki strzelców górskich sił zbrojnych Kirgistanu wraz z pojazdów opancerzonymi i artylerią, była koordynacja działać wszystkich grup na wypadek wspólnych działań w bojowych misjach antyterrorystycznych.

W manewrach wziął udział m.in. Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Tadżykistanu, generał-porucznik Ramil Nadyrov. Ćwiczenia obserwował również minister obrony Sherali Khairulloyev.

Tadżykistan wydaje na obronność 113 000 000 USD (11% PKB). Istnieją tylko siły lądowe, które liczą 7000 żołnierzy i wyposażone są w 40 czołgów T-72.

źródło: asia plus